TÜRKİYE'DE KADIN, TOPLUMSAL CİNSİYET VE CİNSELLİK ÇALIŞMALARI

DOSYA

Türkiye’de kadın, toplumsal cinsiyet ve cinsellik çalışmalarının dünü, bugünü, yarını

"Türkiye’de kadın, toplumsal cinsiyet ve cinsellik çalışmalarına bilimsel ve kurumsal anlamda bütünlüklü bir düşünsel zemin hazırlamak, bu sayede alanın ilerlemesine ufak da olsa bir katkıda bulunmak..."

ENGLISH

The past, present and future of the women’s, gender and sexuality studies in Turkey

K24 dossier: a platform to discuss the developments in and challenges to the institutional structures that facilitate the study of women's, gender and sexuality studies in Turkey.

SÖYLEŞİ

Bertil Emrah Oder: "Türkiye’de kadın çalışmalarında araştırma temelli kamu politikasına büyük ihtiyaç var."

“Akademik dayanışma ve ortaklaşma kültürü, kadın çalışmaları alanında aslında var ama bu kurumsal olarak çoğunlukla öne çıkmıyor, yani kurumlar değil, kişilerin yaptıkları birtakım ortak çalışmalarla seslerini duyurmaları mümkün oluyor."

SÖYLEŞİ

Deniz Işıker Bedir: “Kadın çalışmaları yapmak bile başka bir ötekileştirmeye neden olabiliyor!”

“…işte o hiyerarşik yapı adım adım alta doğru ilerliyor. Başörtülü kadın olmak bir alt katman, kadın olmak başka bir katman, Mardinli olmak bir başka katman, Arap ya da Kürt olmak başka bir katman, kadın çalışıyor olmak başka bir katman, o bile yani kadın çalışmaları yapmak bile aslında başka bir ötekileştirmeye neden olabiliyor.”

SÖYLEŞİ

Mary Lou O’Neil: “Project feminism is a problem and it is a problem because somebody else is setting the agenda…"

"I think 'project feminism' has very colonizing effects to be quite frank about. It is the reproduction of a very particular approach to gender studies, a very particular understanding of gender, and I think in the long run it is again just reproducing a very elitist, the very white, a very western oriented kind of approach and that is going to be a problem."

SÖYLEŞİ

Aslı Davaz ile Kadın Eserleri Kütüphanesi ve kadın merkezli arşivcilik üzerine...

“Kadın merkezli arşivler kadın tarihine, feminist, entelektüel, politik ve kültürel çalışmalara verdikleri katkı nedeniyle bu alanda araştırmaların ilerlemesine destek oluyor, diğer taraftan da bu katkı sayesinde kadınların özgürleşmesinde önemli rol oynuyor."

SÖYLEŞİ

Yıldız Ecevit: "Kadın araştırma merkezleri ile kadın hareketi arasında bağlantı kurulmalı."

"...böyle özgün araştırma ve projelerle, şu an kurduğumuz dernek gibi kurumsal çatılarla kazanımlarımızı, parça parça orada burada duran birikimlerimizi birleştireceğiz. Biz birbirimize bağlanacağız, birbirimize sarılacağız. Sen bana güç olacaksın, ben sana güç olacağım. Başka türlü olmaz, çok zor…"