“Başkalarının hayatı”

Köşe Başında Suret Bulan Tek Kişilik Aşk

GÜRAY SÜNGÜ

Ketebe Yayınları
Temmuz 2023
96 sayfa

24 Ağustos 2023

Güray Süngü’nün son kitabı Köşe Başında Suret Bulan Tek Kişilik Aşk, günümüzde bize “normal” olarak gösterileni tersine çevirerek içinden geldiği gibi yaşadığı için “dışarıdan” müdahaleye maruz kalan, sıradan, sade, basit, ne derseniz deyin, yaşamları nedeniyle rahat bırakılmayan ve mutlaka yaftalanan karakterlerden bir seçki sunarak okuru esas “normal”in kim olduğuna dair incelikle düşünülmüş sorularla baş başa bırakıyor.

BURAK SOYER

Birbirimizi, aslında bizim “sayemizde” olduğunu sandığımız bir “hayata davet etme” yarışı içerisindeyiz. Herkes etrafındakileri “yaşamaya”, “hayatın içine” sokmaya çalışıyor. Etken bir unsur olarak gezegenin kesmediği, evrenin anca idare ettiği bir odada, insan kendisine yine kendi türü tarafından ithaf edilen “yücelik”i gayet bencil bir şekilde kullanarak –daha kendi donunu toplamaktan acizken– başkalarının hayatına yön vermek için elinden ne geliyorsa yapma hakkını elinde bulundurduğunu sanıyor. O ara kime denk gelirse, hayatın böyle bir şey olmadığını, şöyle yaparsa kendini daha iyi hissedeceğini, kendini daha iyi hissedince herkesin kendini çok daha iyi hissedeceğini vehmeden soyut bir “saadet zinciri” kurma hevesiyle, ruhsal mastürbasyonunda sadede gelip birini daha “kurtarmanın” verdiği hazla yoluna devam ediyor.

Başlığını bu yazı için arakladığım, Florian Henckel von Donnersmarck’ın Başkalarının Hayatı filmindeki gibi bir müdahil olma şekli değil bu. Lafla sözle başlayan ama en çok da günümüzün en işlevsel “silahı” olan klavyenin şiddetiyle artarak devam eden, elle tutulur, gözle görülür bir müdahale biçimi kastettiğim. Başkalarının hayatına karışmak, kısaca. Ve bunu hepimiz yapıyoruz. Ancak rahat bırakılmak istenen bir taraf var. Kör topal yürüdükleri bir yol, düşüp kalkarak idare ettikleri bir hayatları var. Kimi durmayı, kimi koşmayı, bazısı içinde ne varsa göstere göstere yaşamayı, diğeri direk gibi bekleyip, müptezel ağzıyla söylersek “kafasını yaşamak” istiyor. Güray Süngü’nün Ketebe Yayınları’ndan çıkan son kitabı Köşe Başında Suret Bulan Tek Kişilik Aşk işte tam da bu ikinci gruba ait olan “edilgen” namının yakıştırıldığı yığınlara çeviriyor yüzünü. 10 öyküden oluşan kitap, günümüzde bize “normal” olarak gösterileni tersine çevirerek içinden geldiği gibi yaşadığı için “dışarıdan” müdahaleye maruz kalan, sıradan, sade, basit, ne derseniz deyin, yaşamları nedeniyle rahat bırakılmayan ve mutlaka da yaftalanan karakterlerden bir seçki sunarak okura esas “normal”in kim olduğuna dair incelikle düşünülmüş sorular soruyor.

Güray Süngü

Güray Süngü henüz ilk öyküsünden itibaren okuyanı bir zekice kurgulanmış bir kapana kıstırıyor okuru. Ters köşeleri sona bırakmadan, bazen bir cümleyle, bazen sadece bir kelimeyle anlatmak istediğinin bütününü özetliyor. O arada resmin bütününe bakıp mevzuya çözmeye çalışan bizler içinse, yazar için var olanın ne olduğunu anlatan o cümle veya kelime karakterin üzerinde parlamaya başlıyor ve jetonun düşmesi bu andan sonra gerçekleşiyor. Süngü’nün küçük küçük parçalara ayırdığı öykülerin içinde ayrıca serpiştirdiği ufak tefek olaylar ise yine karakterleri tamamlamaya, orada ne için olduğunu anlatmaya yarar gibi görünse de, aslında dönmekte olan dümene dair ayrıntılar olarak dikkat alanımıza giriyor. Köşe Başında Suret Bulan Tek Kişilik Aşk az lafla çok şey anlatmanın ne demek olduğunu en kolay yoldan gösteren yeni ve çağdaş bir biçim olarak okunmayı hak ediyor.